Archbishop Emeritus
The Most Reverend Daniel A. Cronin, S.T.D.
Third Archbishop of Hartford

Profile of Most Reverend Daniel A. Cronin, S.T.D.

  • Born November 14, 1927, Newton, Massachusetts
  • Attended St. Peter School, Cambridge; Boston College High School, 1945; St. John Seminary, Brighton, Massachusetts, 1949; North American College, Rome.
  • Ordained a Priest December 20, 1952 at the Basilica of St. John Lateran, Rome.
  • Received a Licentiate in Sacred Theology, Gregorian University, Rome, 1953; a Doctorate of Sacred Theology, Gregorian University, Rome, 1956.
  • Parochial Ministry in Salisbury, Lynn and Waltham, Massachusetts.
  • Attache, Apostolic Internunciature in Addis Ababa, Ethiopia, 1957.
  • Attache, Secretariat of State, Vatican City, 1961.
  • Named Papal Chamberlain, with title of Monsignor, 1962.
  • Named Titular Bishop of Egnatia and Auxiliary Bishop of Boston, June 10, 1968.
  • Ordained Bishop, September 12, 1968, Holy Cross Cathedral, Boston, Massachusetts.
  • Pastor of St. Raphael Parish, Medford, Massachusetts, 1968.
  • Named Fifth Bishop of Fall River Diocese, October 30, 1970.
  • Installed December 16, 1970, St. Mary of the Assumption Cathedral, Fall River, Massachusetts.
  • Named Eleventh Bishop and Third Archbishop of Hartford Archdiocese, December 10, 1991.
  • Installed January 28, 1992, Cathedral of St. Joseph, Hartford, Connecticut.
  • Received Pallium from Pope John Paul II on June 29, 1992, St. Peter's Basilica, Vatican City.
  • 25th Anniversary of Ordination as a Bishop, Cathedral of St. Joseph, Hartford, Connecticut, September 12, 1993.
  • Recipient of the Father McGivney Award from the Connecticut Knights of Columbus, March 21, 1999.
  • Past Chairman of the Episcopal Board of Governors of the Pontifical North American College, Rome.
  • Retired, December 18, 2003.

Archbishop Cronin's Writings

_______


Read about
Archbishop Cronin's Coat of Arms

_______

Archdiocese of Hartford · 134 Farmington Avenue Hartford, CT 06105 · 860-541-6491 · fax: 860-541-6309